Optická síť přes polovinu Kladenského okresu!

Publikováno 1.dubna 2018
Skvělý.net zvýší investice do optické sítě a do roka zařídí pokrytí přes polovinu kladenského okresu! Bylo tak po dlouhém jednání rozhodnuto na včerejší valné hromadě majitelů této progresivní lokální internetové společnosti.

Jelikož je to velmi ambiciózní plán, zeptali jsme se přímo jednatele Martina Kratochvíla na podrobnosti tohoto plánu.

Museli jsme plány na takto prudký rozvoj delší dobu tajit. A přálo nám i trochu štěstí. Když jsme před 5 lety začali připravovat stavbu vysílače nad Slaným, sklízeli jsme posměšné úšklebky. Nikdo netušil náš skrytý záměr. V těsné blízkosti vysílače, i když na kopci a kousek od města, jsou uhelné šachty. Uhlí se sice ve Slaném nikdy netěžilo, ale štoly byly vyrubány. My jsme zvolili takový tvar vysílací věže, aby se dala jednoduchou úpravou proměnit na těžařskou věž. Srovnejte si následující ilustrace.

Osvětlení stožáru neslouží totiž jenom jako signalizace pro letadla, ale má i laserové zaměřování pro vrtáky, které proniknou v příštích týdnech do hlubin země. Na příští měsíc je již objednána ta nejschopnější parta “vrtáků” – pardon těžařů. Slíbili, že se rychle dokáží provrtat do prvních štol. Mimochodem, dva členové toho těžařského týmu si opravdu zahráli vedlejší roli ve filmu Armagedon. Pamatujete na tento kultovní film?

Jakmile se navrtáme do prvních uzavřených štol, tak to bude jednoduché. Do štol zavedeme HDPE chráničky a následně zafoukáme optické kabely do chrániček. To máme nacvičené z realizace optické sítě “Na Pražské.” Délkou kabelů nejsme limitování, zvolili jsme tu nejlepší C+ třídu. (GPON síť, největší dosah až 60km – poznámka redakce) Využijeme tím bez potíží maximum štol pod Slaným.

Máme informace od zdejších horníků, že některé tunely ústí až v Praze, někde u parlamentu. Tím je elegantně pořešeno i meziměstské napojení. Opravdu, pokládat chráničky v takto promyšleném projektu je brnkačka. V této chvíli najímáme nové techniky i z řad havířů, aby šlo vše jako po másle a během avizovaného čtvrtroku byla páteř sítě připravena. Pak máme dalších 9 měsíců na splnění slibu.

Další nečekaná a šťastná třešnička vedoucí k urychlení se jeví má soukromá návštěva na Islandu. Při jednom tamním dlouhém závodě jsem potkal skvělého člověka. Představil se mi jako Rob V. Iczytra a mě svitlo! Tenhle člověk je pravá ruka Elona Muska, a má na starosti vývoj v Boring Company. Pro méně znalé čtenáře dodávám, že tato společnost chce kopat tunely pod městy. Během 24 hodinového závodu jsme prohodili trošku víc než pár slov a nakonec slovo dalo slovo a dohodli jsme se, že otestujeme jejich zmenšené prototypy tunelovacích mašin pro Hyperloop. Jasně, jsou v měřítku 1:100, ale pokud použijeme menší druh HDPE chrániček, tak se dají použít jako „neúnavní krtci“.

V náš prospěch hrála i pověst ČR ve světě, protože jsme snad jedinou zemí, která disponuje know-how k úspěšnémů tunelování, i pro cestování mezi Zemí a Měsícem.

V tuto chvíli jsou již dva krtci - prototypy tunelovacího stroje - připraveny v našem skladě a čekáme na navrtání primární šachty pod stožárem. Jeden jsme pojmenovali Krteček a druhý Lopatka. I prezident ČR se o něm zmiňuje při návštěvě Číny.

Oba krtci se pustí do prodloužení podzemních šachet až do jednotlivých domů. Dále jsme načrtli další osu naší spolupráce, kdy technologie ověřené pod Slaným, se použijí i pro propojování základen SpaceX na Měsíci a Marsu. To bude další reálná česká stopa v dobývání vesmíru, pokud nezůstaneme jen u toho interplanetárního tunelu.

Ale pojďme zpět k optické síti na Kladensku. Aby vše s optickou sítí dobře klapalo, máme přislíbené investice v milionech dolarů. Otázka je, zda bude mít dolar za pár měsíců ještě nějakou cenu

Čas nám neúprosně kvapí a my musíme důsledně organizovat. S kolegy jsme naplánovali, že v panelových domech, které připojíme přednostně vzhledem k větší penetraci, vyjedem krtkem od Boring company přímo v technických místnostech u stěny. Rovnou zavedeme HDPE chráničku do datové skříně a následně zafoukneme optický kabel. Vše je rozplánováno do posledního detailu a rozpočítáno na počet vláken. Náš prototyp zafukovacího zařízení funguje výborně a připravuje se jeho manufakturní výroba.

Šéf technických inovací Jirka Limberk jej dokonce nechal upravit tak, že funguje i bez vlastního elektromotoru. Ten elektromotor stále okupuje rýsovací prkna inženýrů v Číně. Pohon zafukovacího zařízení dočasně obstará obyčejná aku vrtačka přes hřídel v ložisku.

A jak dokážeme během následujících tří měsíců postavit optickou síť přes polovinu kladenského okresu? Důkaz provedl náš analytik sítě na základě dodaných plánů. Bude to sice stát neuvěřitelné množství peněz, ale vidíme v tom obrovskou obchodní příležitost. Slaný leží sice na severu okresu, ale při správném úhlu pohledu, leží stejně daleko mezi východem a západem. A když jsme to přesně propočítali, zjistili jsme, že polovina plochy okresu má hranici kousek za Slaným, avšak těsně před místem kde bude obchvat silnice I/16. A co byste řekli! Zrovna v těchto místech je náš stožár s technologickým domkem.

Již tedy první optická vlákna vedoucí do „Ráje“ protnou tuto hranici, a tak si troufám zcela vážně tvrdit, že do tří měsíců povede naše optická síť přes polovinu okresu.

© Altnet s.r.o. - 1.dubna 2018