Blokace domén v síti skvely.net

Jako provider jsme se do roku 2017 chovali striktně neutrálně k přenosu dat mezi zákazníkem a internetem. Bohužel od ledna 2017 nám dle § 84 odst. 4 zákona č. 186/2016 Sb stát nařizuje zamezit přístup k doménám uvedených na tzv. blacklistu na stránkách ministerstva financí České Republiky.

Od roku 2022 je blokace rozšíren o seznam zveřejňovaný státním úřadem pro kontrolu léčiv. na základě §101 c zákona 378/2007 Sb.

Blokace pomocí přesměrování DNS

Pro zablokování webu jsme zvolili přesměrování DNS záznamů. Naše DNS servery pro dotaz na zakázaný web namísto správné (internetové) adresy vrátí záznam s adresou ukazující na zablokování webu. Vám se místo očekávané stránky zobrazí naše hláška (viz obrázek vpravo - zablokovaný web 1xbet.com dne 26.7.2017).

Takovéto řešení je dle metodiky MFČR v pořádku. Sice takovéto řešení nezajistí 100% ochranu, to samozřejmě při existenci VPN, tóru apod nelze nikdy, ale záměr zákonodárce je z jeho pohledu a při dodržení metodiky splněn, a tím i naše zákonná povinnost.

Prohlížeč Opera

Znáte prohlížeč Opera? V něm obejití takového zákazu je otázka dvou kliknutí v Nastavení. Stačí jen zapnout integrovanou VPN. A rázem nejste z pohledu prohlížeče v České Republice.

Možná vás bude také zajímat